Archiwum

Eljacht Cup 2020

Eljacht Cup 2020

 

 

Po XI regatach Eljacht Cup 2020

Eljacht Cup

Regaty rozegrane zostały w warunkach słabego wiatru. Obydwa dni wyścigowe były bardzo podobne, nacechowane aurą śródziemnomorską. Rozpoczynały się od oczekiwania na nadejście bryzy z NE, która pojawiała się po g.11.00. Prędkość wiatru pierwszego dnia sięgała 12-13 kn, a drugiego nie przekroczyła 10 kn. Dzięki tej regularności udało się rozegrać 4 wyścigi, w tym sobotni popołudniowy na trasie zatokowej liczącej nieco powyżej 24 Mm, z linią mety ustawioną tradycyjnie na Wiśle Śmiałej. Niemałą rolę na rzecz sukcesu w zakresie liczby wyścigów odegrała determinacja sędziego Tomka Sawukinasa, który ostatni, niedzielny wyścig klasy KWR wystartował na 3 min. przed ustalonym limitem, ostatecznym dla przeprowadzenia wyścigów w drugim dniu regat.

Zapewne z uwagi na profesjonalnie przeprowadzone przez Jarka Górskiego w przeddzień pierwszego startu inspekcje pomiarowe, nie został złożony jakikolwiek protest, co nie oznacza, że Komisja Sędziowska była bezrobotna. Kilka ze startujących załóg musiało wracać na linię startu po falstarcie, a niektóre zostały ukarane indywidualnym unieważnieniem wyniku wyścigu na skutek błędów w okrążaniu znaków trasy. Klasa ORC i grupa OPEN miały swych bezspornych liderów wygrywających wszystkie wyścigi. W klasie ORC zwyciężył Łukasz Trzciński na „PGO Good Speed”, w grupie OPEN Witold Karałow na „Scamp 3”.

W klasie KWR zwyciężył zdecydowanie Jurek Brezdeń na „Hadarze” wygrywając 2 wyścigi. O drugie/trzecie miejsce w tej klasie rywalizowali do ostatniej chwili Hubert Jabłoński na „Saint Amour” z Kajtkiem Kilanowskim na „Purdze”. Ostatecznie o końcowej lokacie zdecydował ostatni wyścig. Drugie miejsce zajął Hubert Jabłoński, Kajtek Kilanowski zajął miejsce trzecie.

Stan zagrożenia epidemicznego pozbawił uczestników możliwości uczestniczenia w tradycyjnym, sobotnim spotkaniu integracyjnym. Jedyne zorganizowane kontakty uczestników zostały ograniczone do odprawy przedstartowej oraz ceremonii ogłoszenia wyników połączonej z losowaniem nagród rzeczowych ufundowanych przez sponsora tytularnego regat Firmę Eljacht. Na zakończenie regat przedstawiciel Jachtklubu Stoczni Gdańskiej zaprosił wszystkich na przyszłoroczne regaty, a w imieniu gdyńskiego Yacht Klubu „Stal” Kajtek Kilanowski zaprosił do udziału w tegorocznej Błękitnej Wstędze Zatoki Gdańskiej.

Andrzej Szrubkowski
17 sierpnia 2020 r.

Eljacht Cup 2019

Eljacht Cup 2019

 

 

Po X regatach Eljacht Cup 2019

Eljacht Cup

Jubileuszowe, X regaty Puchar ELJACHT CUP 2019 zostały w zgodnej opinii ich uczestników uznane za niezwykle udane. Dopisały wszystkie elementy niezbędne dla wydania owej opinii. Wczesne zakończenie przyjmowania zgłoszeń dało Organizatorowi, Jachtklubowi Stoczni Gdańskiej czas niezbędny dla precyzyjnego przygotowania programu regat. Idealne warunki pogodowe, ciepły wiatr z kierunków południowych o sile 2 - 4 ⁰B tylko raz zmusił Komisję Sędziowską do przerwania rozpoczętego wyścigu z powodu nagłej zmiany kierunku.

Rozegrano 5 wyścigów we wszystkich startujących klasach, w tym jeden 15 milowy i dzięki doskonałej atmosferze panującej na trasie, propozycja Sędziego Głównego, Tomka Sawukinasa, aby korzystając z lokalizacji linii startu po ostatnim, planowanym wyścigu, powrót na przystań w Górkach Zachodnich stał się również wyścigiem, zyskała aprobatę . Organizatorzy po szybkiej konsultacji ufundowali dodatkowe nagrody. Wyścig rozegrany w formule australijskiej, z udziałem większości uczestniczących w regatach jachtów, zakończył się zwycięstwem załogi "Oiler.pl" ze skipperem Markiem Wołoszynem. Podczas zakończenia regat, Sędzia Główny przedstawił wyniki końcowe, a Organizatorzy rozlosowali wśród wszystkich obecnych załóg, nagrody rzeczowe.

Andrzej Szrubkowski
19 sierpnia 2019 r.

Eljacht Cup 2018

Eljacht Cup 2018

 

 

Po IX regatach Eljacht Cup 2018

Eljacht Cup

Regaty rozegrane zostały w warunkach słabego i bardzo słabego wiatru. Pomimo, iż wiatr figlował, zwyciężyła niezłomna wola sędziego Tomka Sawukinasa przeprowadzenia wszystkich zaplanowanych wyścigów. Niedostatkiem wiatrowym szczególnie został dotknięty ostatni, trzeci wyścig. Udało się go rozegrać w ostatnich rezerwach limitu czasowego, po wcześniejszym, dwukrotnym jego przerwaniu.

Towarzysząca zmaganiom miła atmosfera wzajemnej wyrozumiałości miała swoje granice zaznaczone kilkoma protestami w klasie ORC, w której rywalizacja przybiera wyraźne cechy profesjonalizmu regatowego i zjawisko to należy ocenić pozytywnie, szczególnie gdy wszelkie zatargi na wodzie kończą się po minięciu linii mety lub przed obliczem zespołu protestowego.

W tych sielankowych okolicznościach klasy ORC i OPEN miały swych bezspornych liderów wygrywających wszystkie wyścigi, a to Łukasz Trzciński na „PGO Good Speed” w klasie ORC i Zbyszek Gutkowski na „Globe” w klasie OPEN. Obydwie załogi reprezentowały Jachtklub Stoczni Gdańskiej, będący organizatorem regat. Więcej starań w celu osiągnięcia końcowego sukcesu musiała ponieść załoga s/y „Purga” dowodzona przez Kajetana Kilanowskiego z gdyńskiego Jacht Klubu „Stal”, którą pokonał w pierwszym wyścigu Jerzy Brezdeń na s/y „Hadar” z JKMW „Kotwica” w Gdyni. Z pozostałych załóg należy wymienić Szymona Kuczyńskiego, który doskonale aklimatyzuje się w świecie regatowym po oceanicznych, samotniczych wyczynach. Należy także odnotować udział Joanny Pajkowskiej przygotowującej się do wyprawy wokół ziemskiego globu.

Uczestnicy z zadowoleniem komentowali sobotnie spotkanie integracyjne, uświetnione prezentacją sprzętu ratowniczego w wykonaniu f-my SEALIGHT oraz syntetyczną relacją Szymona Kuczyńskiego z zakończonego w bieżącym roku samotnego rejsu dookoła świata na „Atlantic Puffin”, na którym pomimo mikro rozmiarów nawiązał zwycięską walkę ze znacznie większymi „Quanta”, czy „Apollo Sails 2 Easy 2” (dawniej „Aquarella”).

Zainteresowaniem, co zrozumiałe, cieszyło się wręczenie pucharów zwycięskim załogom, które sprawnie poprowadził Lech Parell, uczestniczący w regatach na „Nec timide”. Jednak główną atrakcją ceremonii zakończenia regat było losowanie okazałej puli nagród ufundowanych przez sponsorów regat f-my: ELJACHT, RAYMARINE, NORTHMAN, SEALIGHT, MASTERVOLT i Browar AMBER. W tym gronie wystąpił Michał Bąk przedstawiciel Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLSKIE JACHTY, fundatora pucharu dla Najszybszego Jachtu Regat, którym został „Globe” ze Zbyszkiem „Gutkiem” Gutkowskim za sterem.

Żegnając uczestników regat wystąpili przedstawiciele f-my ELJACHT, sponsora tytularnego regat oraz Jachtklubu St.Gd. podkreślając zadowolenie z przebiegu regat i zapraszając do uczestnictwa w przyszłorocznej, jubileuszowej, dziesiątej edycji regat ELJACHT CUP.

Andrzej Szrubkowski
19 sierpnia 2018 r.

Eljacht Cup 2017

Regaty Eljacht Cup 2017, czyli dobra sportowa zabawa raz jeszcze

Regaty trzeciego weekendu czerwca to nie tylko Eljacht Cup, będące główną imprezą szerszego cyklu, na który składają się też regaty przeprowadzane we współpracy z Jachtklubem Kaliningradzkim. Cykl rozpoczął w czwartkowy wieczór start w Bałtijsku do nocnych regat o Puchar Komandora Jachtklubu Kaliningradzkiego z metą w Górkach Zachodnich. Od soboty wystartowały Eljacht Cup. Drugi, sobotni wyścig Eljacht Cup klasyfikowany był jednocześnie jako regaty o Puchar Dwóch Komandorów. Tytularnymi Komandorami są komandorzy współpracujących od wielu lat Jachtklubów, Kaliningradzkiego i Stoczni Gdańskiej. Pomimo wielu transgranicznych utrudnień, współpraca jest utrzymywana gwoli dokumentowania przewagi dobrych, żeglarskich kontaktów, nad politycznymi niesnaskami

Eljacht Cup 2016

Eljacht Cup 2016 finał bardzo udanych regat

Mniej więcej na 4 dni przed startem do pierwszego wyścigu regat Eljacht Cup 2016 organizatorzy zaczęli popadać we frustrację związaną z warunkami ogłaszanymi w prognozach pogody. W piątek 17 czerwca, w dniu ostatecznej rejestracji uczestników regat, minorowe nastroje pogłębiała mokra i huraganowa rzeczywistość. Co prawda przystań MOSiR-u w Górkach Zachodnich, mieszcząca siedzibę Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, osłonięta z kierunku SW dawała złudzenie przytulności, lecz z nawietrznej strony wydmy łamały się drzewa, a ulice zalewane były wodą. W tym czasie uczestnicy odbywali odprawę przedstartową i zapoznawali się relacją Szymona Kuczyńskiego z niedawno zakończonego wokółziemskiego rejsu, który dołączył do grona uczestników regat. Ogłoszono też wyniki regat o Puchar Komandora Jachtklubu Kaliningradzkiego, w których na trasie z Bałtijska zwyciężyła załoga s/y MurMUR dowodzonego przez Aleksandra Gorlach.

Eljacht Cup 2015

Szósta edycja międzynarodowych regat

W niedzielę 21 czerwca 2015 r. w godzinach popołudniowych wręczono nagrody załogom zwycięskich jachtów w regatach Eljacht Cup 2015. Na starcie stanęło 31 jachtów i poza konkurencją s/y Oiler.pl, czyli razem 32. Rywalizowano w 3 grupach ORC - 16 jachtów, KWR - 23 jachty i OPEN - 7 jachtów. Jachty posiadające świadectwa zarówno formuły ORC i KWR klasyfikowane zostały w obydwu grupach. Poza jachtami polskimi udział wzięło 9 jachtów pod banderą Federacji Rosji, 2 jachty pod banderą USA i 1 pod banderą Szwecji.

Eljacht Cup 2014

Piąta edycja międzynarodowych regat

W dniach 21-23 czerwca 2014 na tradycyjnej dwuetapowej trasie Gdańsk-Bałtijsk-Gdańsk liczącej łącznie prawie 100 Mm rywalizowali uczestnicy V regat ELJACHT CUP. W odróżnieniu do innych regat niewymagających posiadania paszportu oraz wizy, udział w Eljacht Cup zmusza do wczesnego podjęcia decyzji o starcie, a następnie konsekwentnego trwania w zamiarze jego odbycia. Z tego też powodu w tych regatach startują najwytrwalsi miłośnicy rywalizacji na wodach otwartych, gromadzący punkty do całosezonowych klasyfikacji Pucharu Zatoki Gdańskiej i Pucharu Bałtyku Południowego. Teza ta znajduje swe potwierdzenie w ostatecznych wynikach wymienionych klasyfikacji za 2014 rok. Zdobywcy czołowych lokat klasyfikacji sezonowych wzięli udział w Eljacht Cup 2014.

Eljacht Cup 2013

Czwarta edycja regat Eljacht Cup

W IV Międzynarodowych Regatach Eljacht Cup, zakończonych w poniedziałek 17 czerwca, uczestniczyły załogi z Polski, Rosji i Niemiec - łącznie prawie 140 żeglarzy. Rozegrano dwa wyścigi na trasie Gdańsk-Bałtijsk-Gdańsk.

Eljacht Cup 2012

Finał kolejnej edycji Eljacht Cup

Eljacht Cup 2012. Za nami kolejna edycja międzynarodowych regat Eljacht Cup organizowanych wspólnie z Kaliningradzkim Regionalnym Jachtklubem. W tej edycji regaty odbyły się przy współpracy z Gdańską Federacją Żeglarską oraz Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim.

Eljacht Cup 2011

Eljacht Cup z Pucharem Prezydenta Gdańska

W dniu13 sierpnia odbyły się regaty Eljacht Cup połączone z Pucharem Prezydenta Gdańska. Na starcie regat znalazło się ponad dwadzieścia ekip, w tym jednostka sponsora głównego – firmy Eljacht.

Eljacht Cup 2010

Międzynarodowe regaty Eljacht Cup

Druga edycja regat organizowanych przez JSG wspólnie z żeglarzami rosyjskimi dzięki inicjatywie tych ostatnich osiągnęły w pełni międzynarodową rangę.