Archiwum

Eljacht Cup 2010

Międzynarodowe regaty Eljacht Cup

Druga edycja regat organizowanych przez JSG wspólnie z żeglarzami rosyjskimi dzięki inicjatywie tych ostatnich osiągnęły w pełni międzynarodową rangę.

Druga edycja regat organizowanych przez JSG wspólnie z żeglarzami rosyjskimi dzięki inicjatywie tych ostatnich osiągnęły w pełni międzynarodową rangę. Stało się tak za sprawą zaproszenia przez Kaliningradzką Federację Żeglarską do udziału w regatach niemieckich żeglarzy z Eckernförde. Dzięki temu w przystań w Górkach Zachodnich gościła w lipcowy weekend międzynarodową brać żeglarską.

Wstępne zgłoszenie udziału jachtów niemieckich dotarło do nas w marcu. Wyjaśnienie wszystkich okoliczności i warunków uczestnictwa jachtów niemieckich w regatach wymagało udzielenia wielu odpowiedzi na szereg pytań stawianych z iście niemiecką precyzją i dociekliwością. Wszystko zakończyło się powodzeniem i na kilka dni przed startem do regat, do Gdańska dotarło 16 jachtów z Eckernförde. Cumowali początkowo w Marinie Gdańsk. Za znalezienie odpowiedniej ilości wolnych miejsc w środku sezonu, JSG jest wdzięczny p. Rafałowi Gradowi, szefowi Mariny. W przeddzień regat, 16 lipca wszystkie niemieckie jachty przeszły z Mariny Gdańsk do przystani JSG w Górkach Zachodnich. Zrobiło się tłoczno, tym bardziej, że w godzinach porannych dotarło na miejsce startu 10 rosyjskich jachtów. Wieczorem zakończono przyjmowanie zgłoszeń polskich jachtów - do udziału w regatach stanęło 13 jednostek.

Wyniki regat:
KLASYFIKACJA GENERALNA
KLASYFIKACJA W GRUPACH

Po zamknięciu listy startowej wszystkie załogi stawiły się na odprawie połączonej z otwarciem regat. Program tego wieczoru poświęcony był czynnościom przygotowującym załogi do przedstartowej odprawy granicznej i wykorzystany do zawarcia znajomości. Goście z zagranicy okazali się niezwykle towarzyscy, dlatego bratanie się załóg polsko-rosyjsko-niemieckich przeciągnęło się do późnych godzin nocnych, choć odprawa graniczna pierwszych jachtów została wyznaczona na wczesne godziny sobotniego poranka. Tradycyjnie o kolejności "wejścia" na odprawę decydowało losowanie, któremu towarzyszyły jak zawsze spore emocje - każda z załóg po cichu liczyła na końcowe miejsce na liście, co oznaczało dodatkowe godziny snu.

W czasie gdy trwała wspólna integracja, organizatorzy opracowywali dane uczestników, które przekazano strażom granicznym Polski i Rosji. Praca ta nie poszła na marne, ponieważ obydwie odprawy graniczne przeprowadzono w obydwu portach nad wyraz sprawnie. Zaoszczędziło to załogom sporo czasu i pozwoliło nie tylko odpocząć po przekroczeniu mety w Bałtijsku, ale również zwiedzić Kaliningrad w niedzielę przed uroczystością zakończenia I etapu regat. Ceremonię przygotowano w okazałej sali Muzeum Światowego Oceanu i choć rozpoczęła się ze sporym opóźnieniem, wypadła godnie, biorąc pod uwagę liczną obecność uczestników regat oraz ilość wręczonych pucharów i medali.

Po zakończeniu ceremonii polscy żeglarze powrócili do Bałtijska, niemieccy zaś na swoje jachty stojące od niedzielnego rana na przystani w Kaliningradzie.

Eljacht Cup 2010 zdjęcia z regat
Eljacht Cup 2010 wręczenie nagród

Start do wyścigu powrotnego odbył się po szybkiej i sprawnej odprawie granicznej w Bałtijsku o godz. 8.10 czasu polskiego, co spowodowało, że przy początkowo słabym, ale stopniowo rosnącym do 4°B wietrze z kierunków północnych, prowadzący stawkę "Duży Ptak" omalże nie wyprzedził na linii mety ekipy sędziowskiej w Górkach Zachodnich. Sędziowie zaledwie o niecałe 3 minuty wyprzedzili "Dużego Ptaka", który linię mety przekroczył o godzinie 14:02:46.

Trochę szkoda, że w drugim wyścigu wystartowały wyłącznie polskie jachty, ale ma to swoją dobrą stronę, albowiem puchary i nagrody pozostaną w kraju.
Nadziei organizatorów nie zawiódł sponsor regat, który na jachcie "Eljacht" uplasował się na pierwszym miejscu w klasyfikacji końcowej. Drugie i trzecie miejsce zajęły załogi z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, regularnie startujące we wszystkich regatach rozgrywanych podczas sezonu.

Zakończenie i wręczenie pucharów odbędzie się wieczorem w piątek 6 sierpnia podczas rozpoczęcia regat o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska. Zapraszamy.

Źródło: Jachtklub Stoczni Gdańskiej