Archiwum

Eljacht Cup 2014

Piąta edycja międzynarodowych regat

W dniach 21-23 czerwca 2014 na tradycyjnej dwuetapowej trasie Gdańsk-Bałtijsk-Gdańsk liczącej łącznie prawie 100 Mm rywalizowali uczestnicy V regat ELJACHT CUP. W odróżnieniu do innych regat niewymagających posiadania paszportu oraz wizy, udział w Eljacht Cup zmusza do wczesnego podjęcia decyzji o starcie, a następnie konsekwentnego trwania w zamiarze jego odbycia. Z tego też powodu w tych regatach startują najwytrwalsi miłośnicy rywalizacji na wodach otwartych, gromadzący punkty do całosezonowych klasyfikacji Pucharu Zatoki Gdańskiej i Pucharu Bałtyku Południowego. Teza ta znajduje swe potwierdzenie w ostatecznych wynikach wymienionych klasyfikacji za 2014 rok. Zdobywcy czołowych lokat klasyfikacji sezonowych wzięli udział w Eljacht Cup 2014.

Organizator regat - Jachtklub Stoczni Gdańskiej oraz ich tytularny partner - firma Eljacht z Gdańska będąca oficjalnym dystrybutorem urządzeń Raymarine na terenie Polski, kolejny raz z powodzeniem pokonali wszelkie trudności związane z pokonywaniem przez uczestników regat granicy z Federacją Rosyjską, realizując tą drogą podstawowe założenie regat Eljacht Cup, którą jest integracja środowisk żeglarskich oraz potwierdzenie umiejętności żeglarskich w międzynarodowej stawce. Do udziału w regatach zapraszani są zarówno doświadczeni żeglarze, jak i amatorzy. Mogą startować wszystkie jachty kabinowe zdolne do żeglugi na otwartym morzu. Klasyfikacja regat uwzględnia regulaminowe wymagania obydwu sezonowych klasyfikacji i prowadzona jest w trzech grupach: KWR, ORC i Open. W uznaniu dla poziomu organizacyjnego, regaty ELJACHT CUP wraz z dwoma innymi imprezami zostały wyróżnione przez Konferencję Pucharu Bałtyku Południowego nagrodą „za dobrą organizację” wręczoną podczas uroczystości Zakończenia Pucharu Bałtyku Południowego 2014 w dniu 08 listopada w Gdańsku.

W tym roku w regatach wzięło udział 14 jachtów. Podczas pierwszego etapu - z Gdańska do Bałtijska - przeważał zmienny, słaby wiatr z północnego wschodu, który pozwolił jedynie czołowym jachtom osiągnąć metę przed zapadnięciem zmroku, po ponad 10 godzinach żeglugi.

W trakcie jednodniowego odpoczynku w gościnnym Bałtijsku część załóg odbyła wycieczkę do Kaliningradu, a wszystkie odbywały wizyty na pokładach innych, uczestniczących jachtów. Wieczorem zakończono pobyt spotkaniem na gościnnym terenie bazy ratownictwa morskiego w Bałtijsku. Poniedziałkowy start do drugiego wyścigu na trasie do Górek Zachodnich odbył się przy silnym wietrze z północnego zachodu i niskiej, jak na początek lata temperaturze. W miarę oddalania się od Bałtijska pogoda stopniowo ulegała pogorszeniu. Kilkakrotnie przychodziły szkwały z wiatrem NW-W powyżej 25 węzłów, obfitym opadem deszczu i temperaturze nieprzekraczającej 11° C. Przeciwny szkwalisty wiatr podnosił krótką, stromą falę, zamieniając żeglarską przyjemność w trudny obowiązek dotarcia do mety. Trzy jachty nie wytrzymały trudów żeglugi i po odniesieniu drobnych na szczęście awarii, do Górek Zachodnich dotarły kontynuując żeglugę za pomocą silnika.

Zwycięzcami tegorocznej edycji regat zostały załogi jachtów: Quick Livener ze sternikiem Jackiem Zielińskim (grupa KWR), Inż. Mamoń – sternik Krzysztof Klocek (grupa Open) i Polled 2Jacka Chabowskiego (grupa ORC). Ceremonia zakończenia regat i wręczenie nagród miały miejsce na przystani AZS w Gdańsku. Poza tradycyjnymi pucharami, trofeami i upominkami, odbyło się losowanie nagród rzeczowych ufundowanych przez sponsorów i partnerów regat.

Organizatorzy oraz partnerzy regat dziękując za udział wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji regat, zapraszają wszystkich chętnych żeglarzy do udziału w ELJACHT CUP 2015, która odbędzie się w podobnym terminie w roku 2015. Dążąc do spełnienia oczekiwań uczestników Eljacht Cup rozważane jest wprowadzenie zmian mających na celu uatrakcyjnienie udziału (więcej informacji wkrótce).