Archiwum

Eljacht Cup 2013

Czwarta edycja regat Eljacht Cup

W IV Międzynarodowych Regatach Eljacht Cup, zakończonych w poniedziałek 17 czerwca, uczestniczyły załogi z Polski, Rosji i Niemiec - łącznie prawie 140 żeglarzy. Rozegrano dwa wyścigi na trasie Gdańsk-Bałtijsk-Gdańsk.

Regaty Eljacht Cup zaliczane są do Pucharu Zatoki Gdańskiej oraz Pucharu Bałtyku Południowego. Załogom towarzyszyła słoneczna pogoda oraz zmienne wiatry o sile do 28 węzłów. Podczas pierwszego wyścigu żeglarze byli zmuszeni do halsowania, więc rozproszyli się po morzu. Najlepszy czas uzyskał jacht Błagodarnost - sternik Sergey Pavlenko. To znakomity żeglarz, a do tego startujący na jachcie mającym za sobą kilkukrotny start w regatach Sydney-Hobart.

W poniedziałek, podczas porannego startu do wyścigu na trasie Bałtijsk-Gdańsk, załogi miały okazję zobaczyć rosyjską łódź podwodną powracającą z patrolu. Start odbył się przy słonecznej pogodzie. Na morzu żeglarze zmagali się z bardzo silnym wiatrem, który wywołał fale sięgające metra. Pierwsza do mety ponownie dotrała jednostka Błagodarnost. Za nią przypłynęły jachty Duży Ptak oraz Eljacht toczący do ostatnich metrów walkę z niemieckim jachtem Ella Pie.

- Dziękujemy załogom za udział w regatach oraz sponsorom i partnerom za wsparcie imprezy. mamy nadzieję, że za rok gościć będziemy jeszcze większą grupę jachtów - powiedział Tomasz Jankowski z firmy Eljacht.

Organizatorem regat był Jachtklub Stoczni Gdanskiej, przy współpracy z Kalniningradzkim Okręgowym Jachtklubem oraz Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim. Sponsorem tytularnym była firma Eljacht. Sponsorami regat były także firma Delphia Yachts oraz Eberspaecher. Partnerzy: ARBOS Poland, Poland Boatshow, Taurus Sea Power, Sail Service, Ocean Sails, Janmor oraz sklep żeglarski Neptun.