Archiwum

Eljacht Cup 2017

Eljacht Cup 2017

 

 

Regaty Eljacht Cup 2017, czyli dobra sportowa zabawa raz jeszcze

Eljacht Cup

Regaty trzeciego weekendu czerwca to nie tylko Eljacht Cup, będące główną imprezą szerszego cyklu, na który składają się też regaty przeprowadzane we współpracy z Jachtklubem Kaliningradzkim. Cykl rozpoczął w czwartkowy wieczór start w Bałtijsku do nocnych regat o Puchar Komandora Jachtklubu Kaliningradzkiego z metą w Górkach Zachodnich. Od soboty wystartowały Eljacht Cup. Drugi, sobotni wyścig Eljacht Cup klasyfikowany był jednocześnie jako regaty o Puchar Dwóch Komandorów. Tytularnymi Komandorami są komandorzy współpracujących od wielu lat Jachtklubów, Kaliningradzkiego i Stoczni Gdańskiej. Pomimo wielu transgranicznych utrudnień, współpraca jest utrzymywana gwoli dokumentowania przewagi dobrych, żeglarskich kontaktów, nad politycznymi niesnaskami

W regatach o Puchar Komandora Jachtklubu Kaliningradzkiego wystartowało 7 rosyjskich jachtów. W warunkach słabego wiatru zwyciężył z zastosowaniem współczynnika KWR, po ponad 12 godzinach żeglugi Alexandr Saranevitch na s/y Odyssey.

W sobotę 17 czerwca na start I wyścigu Eljacht Cup, wyznaczony o g.1000 ruszyło 31 jachtów w 3 grupach. Najliczniej reprezentowana była grupa KWR, w której udział zgłosiło 15 jachtów, 9 w ORC i 8 w OPEN.

Słaby, lecz wyraźny wiatr o prędkości 5-7 kn pozwolił na przeprowadzenie startu grupy OPEN, a następnie "zdechł" nieodwołalnie. Sędzia główny został zmuszony przerwać trwającą procedurę startową grupy ORC oraz odwołać kontynuację wyścigu grupy OPEN. Po 2 godzinach oczekiwania na Zatoce Gdańskiej zapadła decyzja o powrocie do portu regat. Wiatr zdecydował się nawiedzić ponownie akwen regat po 4 godzinach od zaniknięcia. Jachty powróciły na start i w słabych warunkach przeprowadzony został I wyścig na trasie up&down, po rozegraniu którego stało się jasne, że nie ma szans na przeprowadzenie II wyścigu na wcześniej zaplanowanej ponad 20 milowej trasie, bez unicestwienia starannie zaplanowanego programu lądowego. Sytuację uratowała nieortodoksyjna decyzja Sędziego Głównego, który w trakcie przyjmowania linii mety I wyścigu, osobiście doręczył na każdy z uczestniczących jachtów pisemny komunikat o zmianie trasy II wyścigu na krótszą. Komunikat został wykonany w odpowiedniej liczbie egzemplarzy na lądzie i doręczony wcześniej na statek KS. Należy uznać tę operację za ewenement na naszych polskich, morskich akwenach regatowych.

Start do II wyścigu przy wietrze przekraczającym 10 kn przebiegał w miłej atmosferze tak długo, dopóki na starcie nie stanęły jachty grupy ORC. Trudno racjonalnie ocenić przyczyny panujących w tej grupie emocji, ale ich skutki mogły okazać się dramatyczne z uwagi na bezprzykładne lekceważenie przepisów regatowych w wykonaniu jednego z uczestniczących jachtów. Szczęśliwie obyło się bez kolizji i co należy uznać za rzadkość, zakończone zostało dyskwalifikacją sprawcy w drodze prawidłowo przeprowadzonej procedury protestowej.

Zwycięzcami Eljacht Cup 2017 zostali:
- grupa ORC - Łukasz Trzciński, s/y Goodspeed, Jachtklub Stoczni Gdańskiej
- grupa KWR - Valery Soshkin, s/y Yulia, Jachtklub Kaliningradzki
- grupa OPEN - Konrad Smoleń, s/y Bigger Johnka, niezrzeszony

Ceremonia ogłoszenia wyników połączona z wręczeniem pucharów i losowaniem licznych nagród rzeczowych została zakończona wspólnym zdjęciem pod bannerem wieszczącym 60-lecie Jachtklubu Stoczni Gdańskiej oraz zaproszeniem na przyszłoroczny Eljacht Cup

Andrzej Szrubkowski
18 czerwca 2017 r.

Eljacht Cup 2016

Eljacht Cup 2016 finał bardzo udanych regat

Mniej więcej na 4 dni przed startem do pierwszego wyścigu regat Eljacht Cup 2016 organizatorzy zaczęli popadać we frustrację związaną z warunkami ogłaszanymi w prognozach pogody. W piątek 17 czerwca, w dniu ostatecznej rejestracji uczestników regat, minorowe nastroje pogłębiała mokra i huraganowa rzeczywistość. Co prawda przystań MOSiR-u w Górkach Zachodnich, mieszcząca siedzibę Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, osłonięta z kierunku SW dawała złudzenie przytulności, lecz z nawietrznej strony wydmy łamały się drzewa, a ulice zalewane były wodą. W tym czasie uczestnicy odbywali odprawę przedstartową i zapoznawali się relacją Szymona Kuczyńskiego z niedawno zakończonego wokółziemskiego rejsu, który dołączył do grona uczestników regat. Ogłoszono też wyniki regat o Puchar Komandora Jachtklubu Kaliningradzkiego, w których na trasie z Bałtijska zwyciężyła załoga s/y MurMUR dowodzonego przez Aleksandra Gorlach.

Czytaj dalej

Eljacht Cup 2015

Szósta edycja międzynarodowych regat

W niedzielę 21 czerwca 2015 r. w godzinach popołudniowych wręczono nagrody załogom zwycięskich jachtów w regatach Eljacht Cup 2015. Na starcie stanęło 31 jachtów i poza konkurencją s/y Oiler.pl, czyli razem 32. Rywalizowano w 3 grupach ORC - 16 jachtów, KWR - 23 jachty i OPEN - 7 jachtów. Jachty posiadające świadectwa zarówno formuły ORC i KWR klasyfikowane zostały w obydwu grupach. Poza jachtami polskimi udział wzięło 9 jachtów pod banderą Federacji Rosji, 2 jachty pod banderą USA i 1 pod banderą Szwecji.

Czytaj dalej

Eljacht Cup 2014

Piąta edycja międzynarodowych regat

W dniach 21-23 czerwca 2014 na tradycyjnej dwuetapowej trasie Gdańsk-Bałtijsk-Gdańsk liczącej łącznie prawie 100 Mm rywalizowali uczestnicy V regat ELJACHT CUP. W odróżnieniu do innych regat niewymagających posiadania paszportu oraz wizy, udział w Eljacht Cup zmusza do wczesnego podjęcia decyzji o starcie, a następnie konsekwentnego trwania w zamiarze jego odbycia. Z tego też powodu w tych regatach startują najwytrwalsi miłośnicy rywalizacji na wodach otwartych, gromadzący punkty do całosezonowych klasyfikacji Pucharu Zatoki Gdańskiej i Pucharu Bałtyku Południowego. Teza ta znajduje swe potwierdzenie w ostatecznych wynikach wymienionych klasyfikacji za 2014 rok. Zdobywcy czołowych lokat klasyfikacji sezonowych wzięli udział w Eljacht Cup 2014.

Czytaj dalej

Eljacht Cup 2013

Czwarta edycja regat Eljacht Cup

W IV Międzynarodowych Regatach Eljacht Cup, zakończonych w poniedziałek 17 czerwca, uczestniczyły załogi z Polski, Rosji i Niemiec - łącznie prawie 140 żeglarzy. Rozegrano dwa wyścigi na trasie Gdańsk-Bałtijsk-Gdańsk.

Czytaj dalej

Eljacht Cup 2012

Finał kolejnej edycji Eljacht Cup

Eljacht Cup 2012. Za nami kolejna edycja międzynarodowych regat Eljacht Cup organizowanych wspólnie z Kaliningradzkim Regionalnym Jachtklubem. W tej edycji regaty odbyły się przy współpracy z Gdańską Federacją Żeglarską oraz Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim.

Czytaj dalej

Eljacht Cup 2011

Eljacht Cup z Pucharem Prezydenta Gdańska

W dniu13 sierpnia odbyły się regaty Eljacht Cup połączone z Pucharem Prezydenta Gdańska. Na starcie regat znalazło się ponad dwadzieścia ekip, w tym jednostka sponsora głównego – firmy Eljacht.

Czytaj dalej

Eljacht Cup 2010

Międzynarodowe regaty Eljacht Cup

Druga edycja regat organizowanych przez JSG wspólnie z żeglarzami rosyjskimi dzięki inicjatywie tych ostatnich osiągnęły w pełni międzynarodową rangę.

Czytaj dalej

STRONA GŁÓWNA  |  SPONSORZY I PARTNERZY  |  REGATY - INFORMACJE  |  GALERIA  |  ARCHIWUM  |  NEWSLETTER | KONTAKT  |  FACEBOOK