Zgodnie z prognozą, do rana pierwszego dnia wyścigów, wiatr osłabł do rozsądnej prędkości nieprzekraczającej 22 kn i zaczęło wyglądać słońce. Analizę szczegółową przebiegu rywalizacji można przeprowadzić osobiście na podstawie załączonej dokumentacji, zatem w niniejszej relacji zamieszczone będą jedynie informacje podstawowe. Start do pierwszego wyścigu przełożony jeszcze poprzedniego na godz. 11.00 odbył się z punktualnie, co ostatnio bywa niezwykle rzadkie. Pierwszy linę mety przekroczył "Eljacht" w czasie nieco przekraczającym 1 godz. Ostatni, po ponad 1 godz. dotarł na metę "Stoczniowiec 80". Ukończyło ten wyścig w grupie ORC - 12 jachtów, w grupie KWR - 11 jachtów i w grupie OPEN - 4 jachty.

Do drugiego wyścigu, będącego jednocześnie wyścigiem o Puchar Dwóch Komandorów (Jachtklub Kaliningradzki/Jachtklub Stoczni Gdańskiej) jachty wystartowały na trasie otwartej o długości 18,43 Nm. Pierwszy na mecie ponownie "Eljacht", przekroczył linię mety po nieco ponad 3 godzinach, zaś ostatni, również ponownie "Stoczniowiec 80" pokonał trasę w 5h15. Wyścig ten rozpoczął się przy wietrze ok.20 kn i zakończył przy dochodzącym do 12 kn. Pomimo wiatru o znacznej prędkości wszystkie uczestniczące jachty, trasę przybyły bezawaryjnie.

Po zakończeniu wyścigów przy ciągle jeszcze straszącej aurze odbyło się podsumowanie dnia, w trakcie którego Michał Korneszczuk i Łukasz Trzciński przedstawili informację o Mistrzostwach Europy ORC, których gospodarzem w 2017 roku będzie Gdańsk, a wcześniej f-ma Sea Light rozłożyła tratwę ratunkową, której eksplorację żywiołowo rozpoczęła obecna młodzież żeglarska, a i starsi nie stronili od możliwości przeżycia potencjalnych doznań rozbitka. Przeprowadzono ceremonię ogłoszenia wyników i wręczenia nagród za wyniki Pucharu Dwóch Komandorów. Zwycięzcami w grupach zostali:
ORC - Piotr Adamowicz s/y Neoprofil
KWR - Jerzy Jankowski s/y Eljacht
OPEN - Andrzej Zieliński s/y Aquarella.

Żeglarskie obrady przy suto zastawionych stołach i produktach Browaru "Amber" trwały do późnych godzin nocnych.

Drugi dzień regat powitał załogi plażową pogodą i słabym wiatrem z kierunku NE, który w końcówce trzeciego wyścigu skręcił na S i prawie całkowicie ustał. Wyścig ten rozpoczęty zaledwie z 5 minutowym opóźnieniem trwał niespełna 1 godz. Trasę 3,92 Nm pierwszy pokonał Krzysztof Paul s/y "Duży Ptak". Ostatni tradycyjnie już s/y "Stoczniowiec 80" zanotował czas ponad dwukrotnie dłuższy.

Ostatni, czwarty wyścig regat przejdzie do historii regat Eljacht Cup jako rzadko spotykany majstersztyk sędziowski poparty sporo dozą szczęścia, które jak wiemy sprzyja profesjonalistom. Wiatr wielokrotnie cichnący do 0 kn i zmieniający wielokrotnie kierunek od N do SW, na 15 min. przed 13.00 (deadline startu) ustabilizował się wiejąc z kierunku SE (150°). Tomek Sawukinas, Sędzia Główny regat w ciągu tych kilkunastu minut rozstawił znaki trasy, przeprowadził procedurę startową, która punktualnie o 13.00 otworzyła linię startu. Ponownie tego dnia pierwszy na mecie zameldował się "Duży Ptak", a ostatni tradycyjnie "Stoczniowiec 80". Wiatr znowu osłabł i zmieniał kierunki przed zakończeniem wyścigu.

Po powrocie do portu Pani Sędzia Iwona Roskosz sprawnie i szybko policzyła wyniki, co pozwoliło Organizatorowi przeprowadzić w terminie ceremonię ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Nagrodzone pucharami zostały załogi trzech najlepszych jachtów w każdej grupie. Zwyciężyli w grupach:
ORC - Piotr Adamowicz s/y Neoprofil
KWR - Jerzy Jankowski s/y Eljacht
OPEN - Andrzej Wyszyński s/y JV24 (w załodze Roman Paszke).

Wszystkie zgłoszone do regat jachty zostały zaproszone do losowania nagród rzeczowych ufundowanych przez sponsorów regat: Eljacht, Raymarine, Sea Light, Northman, Mastervolt, Browar AMBER.

Podsumowując tegoroczne regaty wszyscy zabierający głos w oficjalnych wystąpieniach podczas zakończenia regat zgodnie podkreślali zauważalny postęp w poziomie organizacji regat, który bezpośrednio należy powiązać z wprowadzonymi modyfikacjami w doborze ekip sędziowskich oraz wsparciem ze strony PoZŻ w postaci nieodpłatnego wyposażenia technicznego, a w tym testowego systemu pozycjonowania znaków trasy i jachtów uczestniczących t.zw. trackingu.

Organizatorzy dziękują uczestnikom za udział i sportowego ducha w odbytej rywalizacji.

 

 

© 2013 Eljacht | © foto Marek Wilczek | realizacja: mms.