Dzięki tradycyjnie już sprawnej współpracy pomiędzy Organizatorem - Jachtklubem Stoczni Gdańskiej i sponsorem tytularnym firmą Eljacht przygotowania do regat przebiegły bez zakłóceń i zaowocowały wsparciem ze strony firm Delphia Yachts, Ocean Sails, Sealight, które udzieliły znaczącego wsparcia materialnego. Patronatem medialnym objęło regaty Radio Gdańsk, a merytorycznym i organizacyjnym Pomorski Związek Żeglarski patronujący wszystkim regatom pomorskim włączonym do kalendarza regat Pucharu Bałtyku Południowego.

Już na wiele dni przed terminem regat Organizator z niepokojem śledził prognozy pogody, która jak wiadomo potrafi zniweczyć każdy trud organizacyjny, a żeglarski w szczególności. Obawy okazały się być uzasadnione, ale dzięki szczęściu i sporej dozie sędziowskiego ryzyka, wszystkie zaplanowane wyścigi zostały rozegrane w terminie bez konieczności nadmiernego ingerowania w ich przebieg. Największe emocje wyzwolił drugi, sobotni wyścig rozegrany na niezwyczajnie długiej trasie, liczącej po jej skróceniu z powodu słabnącego wiatru - 20,5 Nm. Najszybszy jacht s/y Błagodarnost’ 2 ze sternikiem Sergeyem Pavlenko przepłynął ten dystans w ok. 4 godziny, najwolniejszemu zaś s/y Stoczniowiec 80 ze sternikiem Jackiem Gnyszka zajęło to ponad 8 godzin.

Ostatecznie w grupie OPEN zwyciężył bezsprzecznie najszybszy jacht regat s/y Błagodarnost’ 2 ze sternikiem Sergeyem Pavlenko, w grupie KWR s/y Neoprofil ze sternikiem Piotrem Adamowiczem, który zwyciężył również w najbardziej prestiżowej z klasyfikacji - grupie ORC przed Tomaszem Konnakiem na s/y Czarodziejka i Eugeniuszem Ginterem na s/y Vihuela. O poziomie rywalizacji w tej grupie może świadczyć fakt, iż zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca uzyskali identyczną ilość punktów, a o kolejności zdecydowały wyniki ostatniego wyścigu.

Należy odnotować, że regaty Eljacht Cup 2015 zostały rozegrane na akwenie mających odbyć się za niespełna dwa tygodnie Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski i spełniły tym samym planowaną rolę treningu załóg pomorskich przed rywalizacją w Mistrzostwach Polski.

Organizator wyraża swą wdzięczność sponsorom za wsparcie, patronowi medialnemu za promocję, uczestnikom zaś za udział, sportową walkę oraz wyrozumiałość w odniesieniu do niedoskonałości wynikających z przyczyn niezamierzonych.

 

© 2013 Eljacht | © foto Marek Wilczek | realizacja: mms.